Zaki dhe merimanga

Zaki dhe merimanga


Autor: Harun Yahya

 Zaki ishte shtrirė nė kopsht dhe po lexonte njė libėr. Sytė e tij rrėshqitėn nga libri dhe,  duke vėshtruar rreth e rrotull, ranė mbi njė rrjetė merimange mbi degėn e njė peme. Pa e zgjatur, u ngrit dhe iu afrua rrjetės, tė cilėn filloi ta vėrente me kujdes. Merimanga, qė ishte afėr rrjetės,  filloi t’i fliste: -“Tungjatjeta o shok!” -foli ajo me njė zė tė hollė. -“Tungjatjeta,” -ia ktheu Zaki, i cili ishte gjithmonė shumė i sjellshėm. -“Unė jam shumė kurioz tė di pėr kėtė rrjetė qė ke thurur. Mė trego pak, si e bėn atė?” Merimanga mori frymė thellė dhe nisi t’i tregonte: -“Nė fillim, gjej vendin e pėrshtatshėm pėr kėtė. Zgjedh njė qoshe ose dy sende qė ndodhen afėr. Mė ler tė tė tregoj se si e thur rrjetėn midis dy degėve tė pemėve. Mė parė, e ngulit fijen mirė nė njėrėn nga degėt. Pastaj, shkoj nė anėn tjetėr duke vazhduar tė nxjerr fill. Kur arrij atje, ndaloj sė tjeruri. Mė pas, filloj tė tėrheq fijen drejt vetes derisa tė tendoset dhe e fiksoj atje ku kam qėndruar. Pastaj, vazhdoj tė thur rrjetėn brenda harkut qė kam bėrė. Zaki vrau mendjen pėr njė moment dhe i  tha: -“Unė nuk do tė mundesha tė bėja njė gjė tė tillė si ngulitja e njė fije midis dy mureve. A nuk ėshtė e vėshtirė ta mbash fijen tė tendosur?  Merimanga buzėqeshi dhe ia ktheu: -Mė lejo tė tė tregoj si e zgjidh kėtė problem. Ndonjėherė, unė thur njė rrjetė midis dy degėve qė janė pak larg nga njėra-tjetra. Ato, po ashtu, janė shumė tė mira pėr tė kapur miza, sepse janė mjaft tė mėdha. Por, meqė rrjeta ėshtė e madhe, me kalimin e kohės, e humbet tendosjen. Kjo do tė thotė qė, nuk do tė kap aq shumė miza si mė parė. Nė fillim, shkoj nė qendėr tė rrjetės dhe qė atje filloj tė prodhoj njė fije qė arrin deri nė tokė. Kėtė fije unė e kap me njė gur tė vogėl pranė tokės. Pastaj, kthehem nė qendėr tė rrjetės dhe pėrpiqem tė tėrheq fijen lart qė atje ku ndodhet guri. Kur ngrihet guri lart nė ajėr, e ngulit fijen mirė drejt qendrės sė rrjetės. Kėshtu, pėr shkak se guri poshtė qendrės e tėrheq atė pėr poshtė, rrjeta tendoset pėrsėri. Kaq i mjafton pėr kėtė!” -“Ēfarė mėnyre e shkėlqyer!” -tha Zaki shumė i habitur. Po si e mėsove kėtė teknikė tė tillė dhe si e pėrdor aq mirė? Merimangat duhet ta kenė bėrė kėtė pėr miliona vjet… -“Po, ashtu ėshtė shoku im,” -pranoi merimanga. Do tė ishte gabim i madh tė mendoje se ne kemi fituar zgjuarsi tė mjaftueshme pėr tė kryer gjithė kėtė. Ėshtė Allahu, i Cili zotėron dhe krijon gjithēka qė dėshiron. Ai ma ka dhėnė dhuntinė pėr ta pėrdorur kėtė teknikė.” -“Mos harro, Zaki,” -vazhdoi ta pėrkujtonte ajo, -“se pėr Allahun gjithēka ėshtė e mundur. Ai ka fuqi tė krijojė njė pafundėsi llojesh tė ndryshme gjallesash dhe vendesh.” -“Unė tė falenderoj shumė pėr kėto qė mė mėsove,”  -i tha Zaki, si gjithmonė, vogėlush shumė i sjellshėm. Sa herė qė tė vėshtroj gjallesat qė ka krijuar dhe ndėrtimin e tyre tė pėrsosur, do ta kuptoj mė mirė se sa i fuqishėm ėshtė Allahu dhe ēfarė diturie tė pamatė ka Ai.